Magnetkvaliteter är standardiserade numeriska koder och bokstavskoder som beskriver magnetstyrkan, temperaturmotståndet och koercitiviteten hos en magnet - och att välja fel kvalitet kan orsaka utrustningsfel, energiförlust eller säkerhetsrisker. Oavsett om du väljer en magnet för en elmotor, en medicinsk utrustning, en industriell sensor eller ett gör-det-själv-projekt, förståelse magnetkvaliteter är det enskilt viktigaste steget i urvalsprocessen. Den här guiden förklarar alla större betygssystem, jämför nyckelprestandamått och hjälper dig att välja rätt magnet för din exakta tillämpning.
Klicka för att besöka våra produkter: Sintrad NdFeB-magnet
Vad betyder magnetbetyg egentligen?
En magnetgrad är en förkortning som kodar för tre kritiska magnetiska egenskaper: maximal energiprodukt (BHmax), restflödestäthet (Br) och koercitivkraft (Hc) - som alla bestämmer hur kraftfullt och tillförlitligt en magnet kommer att fungera i en given miljö.
Varje magnettyp har sitt eget graderingssystem. Neodym (NdFeB) magneter använder ett "N" prefix följt av ett nummer (t.ex. N35, N52), medan samarium koboltmagneter använder beteckningar som SmCo18 eller SmCo26. Alnico-magneter använder klasserna 1 till 9, och ferritmagneter (keramiska) klassificeras som C1 till C8 eller av Y-serien i kinesiska standarder.
Förstå siffrorna och bokstäverna i en magnetkvalitet kod avslöjar allt om hur magneten kommer att bete sig:
- Antalet i neodymkvaliteter avser den maximala energiprodukten i Mega-Gauss-Oersteds (MGOe). N52 har ett BHmax på cirka 52 MGOe — den högsta kommersiellt tillgängliga kvaliteten.
- Bokstavssuffixet (M, H, SH, UH, EH, AH) indikerar magnetens maximala driftstemperatur och inneboende koercitivitet.
- Inget suffix (t.ex. N35, N42) betyder standardtemperaturmotstånd upp till cirka 80°C (176°F).
De tre kärnmagnetiska egenskaperna bakom varje magnetkvalitet
Varje magnetkvalitet definieras av tre mätbara egenskaper som tillsammans bestämmer verklighetens prestanda: restflödestäthet (Br), koercitivkraft (Hc) och maximal energiprodukt (BHmax).
1. Restflödestäthet (Br)
Br mäter styrkan på magnetfältet som en magnet producerar efter att magnetiseringsfältet har tagits bort. Det uttrycks i Tesla (T) eller Gauss (G), där 1 Tesla = 10 000 Gauss. En neodymmagnet av klass N52 har en Br på cirka 1,44–1,52 T, medan en N35-magnet mäter cirka 1,17–1,22 T. Högre Br betyder en starkare dragkraft för en given magnetstorlek.
2. Tvångskraft (Hc)
Hc är motståndet hos en magnet mot avmagnetisering - hur svårt det är att ta bort magnetens fält med hjälp av en motsatt magnetisk kraft eller förhöjd temperatur. Det mäts i Oersteds (Oe) eller kA/m. Högre temperaturbeteckningar (H, SH, UH, EH) uppnår högre koercitivitet till priset av något reducerad Br. För motorer och generatorer där magneten är vänd mot starka motsatta fält är koercivitet ofta viktigare än rå dragstyrka.
3. Maximal energiprodukt (BHmax)
BHmax är det enskilt viktigaste talet i något magnetkvalitet . Uttryckt i MGOe (Mega-Gauss-Oersteds) eller kJ/m³, representerar den densiteten av magnetisk energi som lagras i materialet. En högre BHmax betyder att du kan använda en fysiskt mindre magnet för att uppnå samma håll- eller lyftkraft, vilket är oerhört viktigt i applikationer där utrymme och vikt är begränsade - såsom elfordonsmotorer, flygkomponenter och miniatyriserad elektronik.
Neodymmagnetkvaliteter förklarade: Från N35 till N52 och längre
Neodymiummagneter är de starkaste permanentmagneterna som finns tillgängliga kommersiellt, och deras kvalitetssystem - allt från N35 till N52 - är den mest refererade magnetklassificeringen inom teknik och tillverkning idag.
Prefixet "N" står för neodymjärnbor (NdFeB). Siffran nedan anger BHmax-värdet i MGOe. Det valfria bokstavssuffixet anger maximal driftstemperatur och koercitivitetsklass:
- Inget suffix (standard): Max drifttemperatur ~80°C
- M (medium): Max drifttemperatur ~100°C
- H (hög): Max drifttemperatur ~120°C
- SH (superhög): Max drifttemperatur ~150°C
- UH (Ultra High): Max drifttemperatur ~180°C
- EH (extrem hög): Max drifttemperatur ~200°C
- AH (Aerospace High): Max drifttemperatur ~230°C
| Betyg | BHmax (MGOe) | Br (T) | Max temperatur (standard) | Typisk tillämpning |
| N35 | 33–36 | 1.17–1.22 | 80°C | Hantverksprojekt, allmänt bruk |
| N42 | 40–43 | 1,29–1,35 | 80°C | Sensorer, hållarfixturer |
| N45 | 43–46 | 1,32–1,38 | 80°C | Högtalare, ställdon |
| N48 | 46–49 | 1,37–1,43 | 80°C | Motorer, medicinsk utrustning |
| N52 | 50–53 | 1,44–1,52 | 80°C | Högpresterande motorer, MRI |
| N42SH | 40–43 | 1,29–1,35 | 150°C | Fordon, industrimotorer |
| N38UH | 36–39 | 1,22–1,28 | 180°C | EV-motorer, turbiner |
Tabell: Jämförelse av neodymmagnetkvaliteter efter BHmax, kvarvarande flödestäthet, temperaturklassificering och typisk applikation.
En kritisk kompromiss: när betygstalet ökar (starkare BHmax) blir magneten sprödare och mer mottaglig för korrosion. N52-magneter är mekaniskt ömtåliga och kräver skyddande beläggningar (nickel, epoxi eller guldplätering) i de flesta applikationer. N35-magneter är jämförelsevis mer hållbara och lättare att hantera säkert.
Samarium Kobolt Magnet Betygr: Högtemperaturalternativet
Samarium kobolt (SmCo)-magneter erbjuder magnetkvaliteter som tål temperaturer upp till 350°C - vilket gör dem till det föredragna valet för flyg-, försvars- och högvärmeindustritillämpningar där neodymkvaliteter skulle misslyckas katastrofalt.
SmCo-magneter finns i två huvudserier, var och en med distinkta kvalitetsegenskaper:
SmCo Serie 1:5 (SmCo5)
Dessa kvaliteter (SmCo14 till SmCo20) har BHmax-värden som sträcker sig från 14 till 20 MGOe. Även om de har lägre absolut energiprodukt än neodym, uppvisar SmCo5-kvaliteter extremt hög koercitivitet - vanligtvis 700–900 kA/m - vilket gör dem praktiskt taget immuna mot avmagnetisering. De fungerar tillförlitligt upp till 250°C och används i precisionsinstrument, mikrovågsapparater och vandringsvågrör.
SmCo Series 2:17 (Sm₂Co₁₇)
Dessa kvaliteter (SmCo22 till SmCo32) uppnår BHmax-värden på 22–32 MGOe – närmar sig neodymkvaliteter på lägre nivå samtidigt som de bibehåller full temperaturbeständighet upp till 350°C. Den inneboende koercitiviteten för Sm₂Co₁7-kvaliteter når 1 600 kA/m eller högre, den högsta av något kommersiellt permanentmagnetmaterial. Tillämpningar inkluderar jetmotorsensorer, satellitkomponenter och oljeborrverktyg i borrhål.
| Betyg | BHmax (MGOe) | Max temperatur (°C) | Koercitivitet (kA/m) | Series |
| SmCo16 | 15–17 | 250 | 700–800 | 1:5 |
| SmCo20 | 19–21 | 250 | 800–900 | 1:5 |
| SmCo26 | 25–27 | 350 | 1 200–1 400 | 2:17 |
| SmCo30 | 29–32 | 350 | 1 400–1 600 | 2:17 |
Tabell: Samarium koboltmagnetklasser efter energiprodukt, maximal temperatur och koercitivitet.
Alnico Magnet Grades: Den klassiska artisten för stabilitet vid hög temperatur
Alnico-magnetkvaliteter (1 till 9) erbjuder de högsta driftstemperaturerna för alla kommersiella permanentmagneter – upp till 540°C – men med betydligt lägre koercitivitet än sällsynta jordartsmetaller, vilket gör dem endast lämpliga för tillämpningar med låg risk för avmagnetisering.
Alnico är en legering av aluminium (Al), nickel (Ni) och kobolt (Co) - därav namnet. Betygsnumret återspeglar legeringens sammansättning och tillverkningsmetod (gjuten vs. sintrad). Gjutna alnico-kvaliteter (Alnico 1–9) är isotropa eller anisotropa, med BHmax-värden som sträcker sig från 1,4 MGOe (Alnico 1) till 10,5 MGOe (Alnico 9). Sintrade alnico-kvaliteter erbjuder något lägre magnetisk prestanda men större dimensionell konsistens.
Nyckelapplikationer för alnico-kvaliteter inkluderar elgitarrpickuper, analoga sensorer, reläer, högtalare och magnetronrör. Trots låg koercitivitet (vanligtvis 50–160 kA/m), bibehåller alnico-magneter sin magnetisering tillförlitligt i stabila miljöer utan omkastning vid extrema temperaturer där neodym- och SmCo-kvaliteter skulle brytas ned eller oxideras.
Ferrit (keramisk) magnetkvaliteter: Den kostnadseffektiva arbetshästen
Ferritmagnetkvaliteter - klassificerade som C1 till C8 i nordamerikanska standarder eller Y10 till Y40 i det kinesiska/ISO-systemet - ger måttlig magnetisk prestanda till lägsta kostnad per kilogram av alla permanentmagnetmaterial, vilket gör dem till den mest tillverkade magnettypen i världen.
Ferritmagneter (keramiska) är gjorda av järnoxid i kombination med strontium eller bariumkarbonat. De är hårda, spröda, korrosionsbeständiga och billiga - en 10 lb påse med ferritmagnetmaterial kostar en bråkdel av motsvarande neodymmaterial. BHmax-värden för ferritkvaliteter sträcker sig från 1,0 MGOe (C1) till 4,0 MGOe (C8), vilket är ungefär 10–12 gånger lägre än neodymkvaliteter i toppskiktet.
| Betyg (US) | Betyg (ISO/China) | BHmax (MGOe) | Br (T) | Bästa användningsfallet |
| C1 | Y10 | 1,0–1,2 | 0,20–0,23 | Hantverksmagneter, leksaksmagneter |
| C5 | Y25 | 2,7–3,2 | 0,35–0,39 | DC-motorer, högtalare |
| C8 | Y35 | 3,5–4,0 | 0,41–0,44 | Hållande magneter, MRI-skärmning |
Tabell: Ferrit (keramiska) magnetkvaliteter i USA och ISO/Kina standarder med viktiga magnetiska egenskaper.
Ferritmagneter är korrosionsbeständiga utan beläggningar, tål temperaturer upp till 250°C och är det föredragna valet för applikationer där stor volym, låg kostnad och måttlig styrka är prioriterade - såsom kylskåpsdörrstätningar, små likströmsmotorer i hushållsapparater och magnetiska separationssystem.
Magnetbetyg efter typ: En jämförelse mellan prestanda
När man jämför magnetkvaliteter över olika materialtyper, leder neodym i råmagnetisk styrka, samariumkobolt leder i temperaturbeständighet, alnico leder i termisk stabilitet och ferritledningar i kostnadseffektivitet - varje kvalitetfamilj har en domän där den är oslagbar.
| Egendom | Neodymium (NdFeB) | Samarium kobolt | Alnico | Ferrit |
| BHmax-intervall (MGOe) | 33–53 | 14–32 | 1,4–10,5 | 1,0–4,0 |
| Max drifttemp | 80°C–230°C | 250°C–350°C | Upp till 540°C | Upp till 250°C |
| Tvångskraft | Hög – Mycket hög | Mycket hög-extrem | Mycket låg | Medium |
| Korrosionsbeständighet | Dålig (behöver beläggning) | Utmärkt | Bra | Utmärkt |
| Relativ kostnad | Medium–Hög | Mycket hög | Medium | Mycket låg |
| Bräcklighet | Hög (brött) | Hög (brött) | Låg (tuff) | Medium (sprött) |
Tabell: Jämförelse mellan olika material av magnetkvaliteter efter nyckelprestanda och fysikaliska egenskaper.
Hur man väljer rätt magnetkvalitet för din applikation
Att välja rätt magnetkvalitet kräver att man svarar på fyra frågor: Vilken styrka behövs? Vilken temperatur når magneten? Kommer den att möta motsatta magnetfält? Och vad är storleken och budgetbegränsningen?
Steg 1: Definiera den nödvändiga håll- eller lyftkraften
Börja med kraftbehovet i pund eller Newton. Högre kvalitet neodymmagneter kan leverera dragkrafter som överstiger 600 lbs från en skiva som bara är 3 tum i diameter. En typ N52 2"×1"×½" blockmagnet, till exempel, levererar cirka 110 lbs (490 N) dragkraft mot en stålyta — användbar information när du väljer en grad för fixtur-, fastspännings- eller lyftapplikationer.
Steg 2: Bedöm driftstemperaturen
Detta är den mest förbisedda faktorn i magnetkvalitet urval. En standard N42-magnet börjar permanent förlora magnetisering över 80°C. Om din applikation involverar motorvärme, motorrum eller industriella ugnar, måste du antingen gå upp till en N42H, N42SH eller N42UH kvalitet - eller byta helt till samarium kobolt eller alnico kvaliteter för de högsta termiska miljöerna.
Steg 3: Utvärdera avmagnetiseringsrisk
Tillämpningar där magneten är omgiven av motsatta fält - som i motorer, generatorer eller MRI-skärmar - kräver grader med hög koercitivitet. I dessa scenarier kan valet av en klass med ett SH- eller UH-suffix framför en standardgrad betyda skillnaden mellan 10 års stabil prestanda och fullständig avmagnetisering inom månader.
Steg 4: Tänk på fysiska och miljömässiga begränsningar
Om magneten kommer att utsättas för fukt, saltvatten eller kemikalier, blir korrosionsbeständigheten en prioritet. Ferrit- och SmCo-kvaliteter motstår korrosion naturligt. Neodymkvaliteter kräver skyddande beläggningar; nickel-koppar-nickel trippelskiktsplätering är standard, men epoxi- eller parylenbeläggning krävs för marina miljöer eller miljöer med hög luftfuktighet. Tänk också på mekaniska stötar - alnico- och ferritkvaliteter är mindre benägna att spricka eller splittras än spröda neodym- eller SmCo-kvaliteter under stötar.
Verkliga applikationer: Vilken magnetkvalitet används var?
Olika industrier föredrar konsekvent specifika magnetkvaliteter baserat på deras unika kombinationer av prestandakrav, miljöförhållanden och kostnadskänslighet.
- Elfordon (EV-motorer): N38UH till N45SH neodymkvaliteter är standard. Dessa kvaliteter balanserar hög BHmax med 150°C driftstemperaturer inuti traktionsmotorer. En enkel EV-drivenhet kan innehålla 2–4 kg graderade neodymmagneter.
- Vindkraftverk: Stora direktdrivna turbiner använder neodymmagneter av N35SH- eller N38SH-kvalitet i flersegmentsrotoruppsättningar. En enkel 3 MW direktdriven turbin kan använda 600–700 kg neodymmagnetmaterial.
- Medicinsk utrustning (MRT): Högfälts-MR-system använder supraledande elektromagneter, men permanentmagnet-MR-skannrar använder N50- eller N52-klassade neodymmatriser som producerar fält på 0,2–0,7 Tesla.
- Konsumentelektronik: Smartphonehögtalare, hörlurar och vibrationsmotorer använder huvudsakligen N35–N42 neodymmagneter på grund av deras kompakta storlek och höga kraftdensitet.
- Flyg och försvar: SmCo26- och SmCo30-klasserna dominerar i gyroskop, radarsystem och satellitattitydkontroll, där temperatursvängningar från -180°C till 300°C är rutin.
- Gitarr pickuper: Alnico 2 (varm, komprimerad ton), Alnico 5 (ljus, klar ton) och Alnico 8 (high-output modern ton) är den avgörande faktorn i elgitarr pickup-ljud - en välförstådd tillämpning av alnico-gradsskillnader mellan musiker och luthians.
- Kylskåpetätningar och likströmsmotorer: Ferrit C5- och C8-kvaliteter dominerar på grund av deras korrosionsbeständighet, dimensionella stabilitet och extremt låga kostnad per enhet - tiotals miljoner av dessa tillverkas dagligen över hela världen.
Vanliga frågor om magnetkvaliteter
F: Är ett högre magnetbetyg alltid bättre?
Inte nödvändigtvis. Ett högre antal i neodymkvaliteter (t.ex. N52 vs. N35) betyder större magnetisk energiprodukt och starkare dragkraft - men det betyder också större sprödhet, något minskad temperaturstabilitet och högre kostnad. För applikationer som inte kräver maximal fältstyrka ger en mellanklass som N42 ofta den bästa balansen mellan prestanda, hållbarhet och pris. Matcha alltid betyget till applikationens faktiska krav istället för att standardisera till det högsta tillgängliga.
F: Kan magneter förlora sitt betyg med tiden?
Ja. Alla permanentmagneter upplever en viss grad av avmagnetisering över tiden, men hastigheten beror på grad och förhållanden. Högkvalitativa neodymmagneter som lagras vid rumstemperatur borta från motsatta fält och värme kommer att förlora mindre än 1% av sin magnetisering under 100 år. Men att utsätta en magnet för temperaturer över dess nominella maximum - även kort - kan orsaka omedelbar, irreversibel partiell avmagnetisering som ingen återmagnetiseringsprocess helt kan reparera.
F: Vad är skillnaden mellan N42 och N42H magnetkvaliteter?
Båda kvaliteterna har samma BHmax-värde (~40–43 MGOe) och kvarvarande flödestäthet (Br ~1,29–1,35 T). Den viktigaste skillnaden är maximal driftstemperatur: N42 är klassad till 80°C, medan N42H är klassad till 120°C. Suffixet "H" indikerar högre inre koercitivitet som uppnås genom modifierad legeringssammansättning eller bearbetning - till en kostnadspremie på cirka 10–20 % jämfört med standard N42.
F: Är magnetkvaliteter standardiserade globalt?
Det finns en bred internationell anpassning av sällsynta jordartsmetallmagneter, men inte fullständig standardisering. IEC 60404-8-1-standarden och kinesiska GB/T-standarder för NdFeB följs i stor utsträckning, men vissa tillverkare använder egenutvecklade klassbeteckningar som inte kartläggs direkt. Begär alltid hela avmagnetiseringskurvan (B-H-kurvan) från leverantören för kritiska tekniska tillämpningar istället för att förlita sig på enbart betygsnumret för att verifiera exakta prestanda.
F: Vilken magnetkvalitet ska jag använda för utomhus- eller marinapplikationer?
För utomhus- eller marina miljöer är de bästa alternativen ferrit (C5–C8) för behov av måttlig styrka eller samariumkobolt (SmCo26–SmCo30) för krav på hög hållfasthet. Båda är i sig korrosionsbeständiga utan ytterligare beläggningar. Om neodymkvaliteter krävs för styrka, specificera epoxi- eller parylen-C-beläggning snarare än standardförnickling, som kan delamineras i saltvattenmiljöer med tiden. Inspektera och byt ut neodymmagneter regelbundet i marin tjänst som en förebyggande åtgärd.
F: Kan jag uppgradera kvaliteten på en magnet jag redan har genom att ommagnetisera den?
Ommagnetisering kan återställa en delvis avmagnetiserad magnet till dess ursprungliga kvalitetsspecifikation, men den kan inte uppgradera en magnet utöver dess material inneboende BHmax-tak. Den magnetiska graden bestäms av legeringssammansättningen och mikrostrukturen som etablerats under tillverkningen - inte av styrkan hos det applicerade magnetiseringsfältet. För att uppnå en högre kvalitet måste du byta ut magneten mot en som är gjord av ett material av högre kvalitet.
F: Hur påverkar magnetkvaliteter prissättningen?
Inom neodymfamiljen lägger varje gradsteg uppåt (t.ex. N35 → N42 → N48 → N52) vanligtvis 5–15 % till priset per enhet för samma geometri. Temperaturklassade suffix lägger till ytterligare kostnader: en N42UH kan kosta 25–40 % mer än en standard N42 med identiska dimensioner. Samariumkoboltkvaliteter är 3–5 gånger dyrare än motsvarande neodymkvaliteter i vikt, främst på grund av kostnaden för kobolt och den mer komplexa sintringsprocessen.
Slutsats: Matcha rätt magnetkvalitet efter dina behov
Att förstå magnetkvaliteter är inte bara en teknisk övning – det är grunden för pålitlig, säker och kostnadseffektiv design i alla applikationer som är beroende av permanentmagneter.
Den viktigaste takeaway: ingen singel magnetkvalitet är allmänt överlägsen. N52 neodym levererar oöverträffad rå magnetisk energi men misslyckas över 80°C och korroderar snabbt utan skydd. SmCo30 överlever 350°C miljöer med extraordinär koercitivitet men kostar fem gånger mer. Alnico 5 utmärker sig i högtemperaturstabilitet med unika tonala egenskaper för ljudapplikationer men avmagnetiserar lätt under motsatta fält. Ferrite C8 är det ekonomiska, väderbeständiga valet för stora volymer, medelstarka applikationer.
När du väljer en kvalitet, börja alltid med driftsmiljön - temperatur, kemisk exponering och motsatt fältstyrka - innan du optimerar för magnetisk kraft. En korrekt graderad magnet fungerar tillförlitligt i årtionden; en underspecificerad kan misslyckas på veckor. Konsultera hela B-H-avmagnetiseringskurvan för alla magnetkvaliteter som används inom kritisk teknik, och verifiera alltid betyget med certifierade testdata från din leverantör istället för att bara förlita sig på nominella specifikationer.
EN
